Home Άντρες Σπουδαία νίκη ψυχολογίας!
Άντρες

Σπουδαία νίκη ψυχολογίας!

paixtes 2014-15

Σπουδαία νίκη σημείωσε η ομάδα μας το βράδυ της Παρασκευής, η οποία πέραν από το βαθμολογικό, είχε πρωτίστως ψυχολογικό όφελος. Η Μεγάλη Κυρία, παρότι βρέθηκε δυο φορές πίσω στα σετ, εντούτοις με ανατροπή στο τάι-μπρέικ πήρε τη νίκη, στάζοντας το αήττητο της ΑΕΚ Καραβά, μέσα στο Θεμιστόκλειο.

Στο πρώτο σετ η ΑΕΚ μας αιφνιδίασε και πήρε νωρίς προβάδισμα. Παρότι «μαζέψαμε» τη διαφορά στο 19-21, η ομάδα του Καραβά πήρε το σετ με 22-25.

Πιο αποφασιστική, η Ανορθωσις μπήκε δυνατά στο δεύτερο σετ και δεν άφησε περιθώρια στην αντίπαλο, κατακτώντας το σετ με 25-19.

Συνεχίζοντας απ’ εκεί που έμεινε στο δεύτερο, η Ανόρθωσις μπήκε μπροστά στο σκορ στο τρίτο σετ, αλλά ήταν η ΑΕΚ που το ισορρόπησε και τελικά το κατέκτησε με 17-25.

Προ του φάσματος της ήττας, οι πετοσφαιριστές μας ανασυντάχτηκαν σε άμυνα και επίθεση και ισοφάρισαν σε 2-2, με σκορ 25-19.

Στο τάι-μπρέικ, καλύτερη η Μεγάλη Κυρία πανηγύρισε έφτασε πρώτη στο 15-11 και στη νίκη με 3-2 σετ.

Ανόρθωσις (Μάριος Κοντός): Ράμα, Αγγελόπουλος, Σέιφερντ, Κολάς, Κοντός Γ., Πλατρίτης, Γεωργίου, Χρυσοστόμου Π., Σαββίδης.

Δεν αγωνίστηκε ο Γιώργος Χρυσοστόμου, λόγω του τραυματισμού που έχει υποστεί και θα τον κρατήσει εκτός παρκέ. Ευχόμαστε στον Γιώργο γρήγορα περαστικά και σύντομη επιστροφή στα κλειστά, σιδερένιος!

Τον αγώνα παρακολούθησαν δυστυχώς λιγοστοί φίλαθλοι, λόγω της μέρας και ώρας διεξαγωγής του αγώνα, που ήταν ίδια με την μέρα και ώρα διεξαγωγής του ποδοσφαιρικού αγώνα Ανόρθωσις – ΑΠΟΕΛ. Κάτι που θα έπρεπε να είχε αποφευχθεί, αφού τα πρωταθλήματα διεξάγονται πρωτίστως για τους φιλάθλους!

Διακύμανση του σκορ (Ανόρθωσις – ΑΕ Καραβά)
1ο σετ: 4-8, 11-16, 19-21, 22-25
2ο σετ: 8-5, 16-9, 21-16, 25-19
3ο σετ: 8-4, 11-16, 14-21, 17-25
4ο σετ: 8-7, 16-13, 21-17, 25-19
5ο σετ: 8-5, 11-10, 15-11