Home Άντρες 3-0 τον ΑΠΟΕΛ και τρίτη θέση
Άντρες

3-0 τον ΑΠΟΕΛ και τρίτη θέση

antres 2014-15

Στην τρίτη θέση της βαθμολογίας βρίσκεται από χθες βράδυ η αντρική, πετοσφαιρική Ανόρθωσις, η οποία κέρδισε με 3-0 σετ τον ΑΠΟΕΛ μέσα στο Θεμιστόκλειο.

Η Μεγάλη Κυρία ήταν καλύτερη καθόλη την διάρκεια του αγώνα, παρότι δυσκολεύτηκε αρκετά να καταβάλει τον αντίπαλό της, ειδικά στο πρώτο σετ.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον ΑΠΟΕΛ να προηγείται με 4-8 και 13-16 και την Ανόρθωση να καταφέρνει να ισοφαρίσει μόλις στο 20-20. Απ’ εκεί και πέρα το παιχνίδι γύρισε σε 21-20 και με την ψυχολογία υπέρ και το σπρώξιμο από τους φίλους και οπαδούς της Μεγάλης Κυρίας στην εξέδρα, το σετ βάφτηκε κυανόλευκο με 25-22.

Στο δεύτερο σετ η Ανόρθωσις ήταν καλύτερη, ιδιαίτερα από τα μέσα του σετ και μετά, και δεν δυσκολεύτηκε να το κατακτήσει με 8-4, 16-11, 21-15 και 25-18.

Ο αντίπαλος έδωσε όλες του τις δυνάμεις στο τρίτο σετ, προσπαθώντας να πάρει κάτι από το παιχνίδι. Το σκορ ήταν σχετικά κοντά με 8-6, 16-13 και 21-19, όμως στο τέλος μίλησαν εμπειρία και έδρα, με την ομάδα της Αμμοχώστου να παίρνει το σετ με 25-21 και το παιχνίδι με 3-0.

Σε συνδυασμό με την ήττα του Παφιακού στη Λευκωσία από την Ομόνοια, η ομάδα μας πέρασε στην 3η θέση του πίνακα με 25 βαθμούς σε 13 αγώνες. Την ερχόμενη βδομάδα, στην τελευταία αγωνιστική, αντιμετωπίζουμε τη δεύτερη ΑΕΚ Καραβά στο Σπύρος Κυπριανού, από την οποία μας χωρίζουν 8 βαθμοί.