Home Άντρες Ήττα στο πρώτο παιχνίδι
Άντρες

Ήττα στο πρώτο παιχνίδι

georgiou vsxoxo

Την ήττα με 1-3 σετ, γνώρισε η ομάδα μας στο πρώτο παιχνίδι για το CEV Challenge Cup, με αντίπαλο την Ομόνοια, στο Θεμιστόκλειο Αθλητικό Κέντρο, στη Λεμεσό. Το παιχνίδι, που διεξήχθη σε κεκλεισμένων των θυρών γήπεδο λόγω της γνωστής τιμωρίας της ομάδας από πέρσι, κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον των θεατών που το παρακολουθούσαν από τη ζωντανή μετάδοση της ιστοσελίδας μας, μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο.

Η Ομόνοια μπήκε καλυτερα στον αγώνα και οδηγούσε σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του πρώτου σετ που τελείωσε με 25-20. Η αντεπίθεση της ομάδας μας ξεκίνησε λίγο πριν το τέλος του πρώτου σετ και συνεχίστηκε καθόλη την διάρκεια του δευτέρου μέχρι που το σετ έγινε ντέρμπι από το 22-22 που ισοφάρισε η αντίπαλος και μετά. Τελικά η Μεγάλη Κυρία το κατέκτησε με 28-26, ισοφαρίζοντας τον αγώνα σε 1-1.

Στο τρίτο σετ η Ομόνοια ήταν καλύτερη, άνοιξε νωρίς την ψαλίδα και δεν δυσκολεύτηκε να επικρατήσει με 25-12, αφού οι πετοσφαιριστές μας άρχισαν να σκέφτονται το 4ο σετ.

Παρότι οι πράσινοι πήραν κεφάλι στο σκορ, η Ανόρθωσις πλησίασε στο 14-16. Η διαφορά ωστόσο ανέβηκε εκ νέου στο 15-21, για να τελειώσει τελικά το σετ στο 22-25 και το παιχνίδι στο 1-3 σετ.

Πλέον, η πρόκριση θα κριθεί στην Λευκωσία και στο γήπεδο “Τάσσος Παπαδόπουλος – Ελευθερία”, την Τρίτη 18 Νοεμβρίου. Η Ομόνοια χρειάζεται δυο σετ για να προκριθεί ενώ η ομάδα μας θέλει νίκη με 0-3 ή 1-3, για να παιχτεί η πρόκριση στο “χρυσό σετ”