Home Άντρες Σπουδαίο διπλό επί της Αναγέννησης
Άντρες

Σπουδαίο διπλό επί της Αναγέννησης

aspida-2014-chrysostomou

Σπουδαίο από κάθε άποψη διπλό πήρε απόψε η Μεγάλη Κυρία, που κατέβαλε την Αναγέννηση με 2-3 σετ, μέσα στη Δερύνεια.

Η ομάδα μας έχασε το πρώτο σετ 25-21, απάντησε ωστόσο στο δεύτερο με 25-23. Το τρίτο σετ βάφτηκε και πάλι γαλανόλευκο με το ίδιο σκορ, 25-23. Στο τέταρτο σετ η Αναγέννηση έφερε το παιχνίδι στα ίσα, κάνοντας το 2-2, με 25-22, οδηγώντας το ματς στη ψυχοφθόρο διαδικασία του τάι-μπρέικ.

Στο δραματικό πέμπτο σετ, όπου η υπεροχή στο σκορ εναλλασσόταν διαρκώς ανάμεσα στις δυο ομάδες, η Ανόρθωσις πιο ψύχραιμη και αποτελεσματική, πήρε το σετ με 21-19 (!) και τη νίκη με 2-3 σετ.

Όταν η νίκη έρχεται στο τάι-μπρέικ, ο νικητής παίρνει δύο από τους τρεις βαθμούς. Κατά συνέπεια, η απόστασή μας από την κορυφή όπου συγκατοικούν Παφιακός και ΑΕΚ, είναι στον ένα βαθμό.

Πλέον, η προσοχή στρέφεται εξ ολοκλήρου στον αγώνα της Τρίτης (19:00), απέναντι στην Ομόνοια, μέσα στο Θεμιστόκλειο, στα πλαίσια του CEV Challenge Cup.