Home Άντρες Πιστοποίησε την άνοδο
Άντρες

Πιστοποίησε την άνοδο

Με τη νίκη της επί της ΑΕΚ Καραβά με 1-3, την ημέρα των γενεθλίων του Συλλόγου, η αντρική, πετοσφαιρική Ανόρθωσις πιστοποίησε  την αγωνιστική άνοδο στην οποία βρίσκεται η ομάδα.

Σε ένα πολύ δυνατό παιχνίδι, η Μεγάλη Κυρία ήταν διαρκώς πίσω στο σκορ στο πρώτο σετ (8-7, 16-15, 21-18) αλλά κοντά στην γηπεδούχο ΑΕΚ. Στο κρισιμότερο σημείο του σετ, η Βαρωσιώτικη ομάδα ανέτρεψε τα εις βάρος της δεδομένα και κατέκτησε το σετ με 27-29, κάνοντας το 0-1, φέρνοντας την ψυχολογία με το μέρος της.

Στο δεύτερο σετ ωστόσο η ΑΕΚ Καραβά κατόρθωσε πολύ εύκολα να επικρατήσει μ 25-15, αφού ξέφυγε νωρίς στο σκορ και διατηρούσε σταθερό προβάδισμα. Η Ανόρθωσις αντέδρασε όμως, πληρώνοντας την ΑΕΚ με το ίδιο νόμισμα, κατακτώντας το τρίτο σετ με 15-25, ανακτώντας εκ νέου το προβάδισμα στα σετ.

Στο τέταρτο σετ η Ανόρθωση είχε διαρκώς κεφάλι στο σκορ και το πήρε τελικά με 25-21 για το 1-3 και τη νίκη. Επιτυχία, που φέρνει την Ανόρθωση 5 βαθμούς από τη δεύτερη στη βαθμολογία ΑΕΚ.