Home Άντρες Νίκη – έναρξη αντεπίθεσης!
Άντρες

Νίκη – έναρξη αντεπίθεσης!

vsSalamis

Με το ένστικτο της αυτοσυντήρησης να λειτουργεί για πρώτη φορά στη φετινή χρονιά, παραμονή των 105ων γενεθλίων της, η Ανόρθωσις πέτυχε σπουδαία νίκη επί της συμπολίτιδας Νέας Σαλαμίνας με 3-0 σετ και δήλωσε παρούσα στη μάχη της τετράδας! Η Μεγάλη Κυρία, που ήταν καλύτερη από την αντίπαλό της, μείωσε τη βαθμολογική διαφορά από τους «κόκκινους» στην ελάχιστη τιμή και παραμένει ζωντανή στο κόλπο της διάκρισης.

Στο πρώτο σετ, η Ανόρθωσις όντας καλύτερη στη μεγαλύτερη του διάρκεια κατάφερε να πάρει προβάδισμα με 1-0 σετ, αφού το κατέκτησε με 25-20. Η Νέα Σαλαμίνα επανήλθε στο δεύτερο σετ, με στόχο να ισοφαρίσει τον αγώνα. Παίχτηκε πολύ ωραίο βόλεϋ με αρκετές συγκινήσεις που κράτησαν τους φιλάθλους σε αγωνία. Το σετ κρίθηκε κυριολεκτικά στις λεπτομέρειες, εκεί που η Ανόρθωση ήταν πιο ψύχραιμη και προσεκτική, παίρνοντας το σετ με 26-24.

Το ψυχολογικό προβάδισμα και μόνο ήταν τέτοιο, που επέτρεψε στους κυανόλευκους να κάνουν ευκολότερη τη δουλειά τους στο τρίτο σετ. Το πήραν με 25-19 και το παιχνίδι με 3-0 σετ.

ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ (M. Κοντός): Γ. Κοντός, Δημητρίου, Μιχαϊλόβιτς, Τσερντόσκι, Γ.Χρυσοστόμου, Γκελ. Λίμπερο: Πλατρίτης. Αλλαγές: Κολάς, Στρουγκάρεβιτς

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ (Λ. Ρέινολτς): Χάντ, Ζηκάκης,Μπαγιάν. Σαββίδης, Προδρόμου, Ιαντόλο. Λίμπερο: Βαρνάβα. Αλλαγές: Καλαφάτης.