Home Γυναίκες «Κυρία» στη Λεμεσό βλέπει πρωτιά
Γυναίκες

«Κυρία» στη Λεμεσό βλέπει πρωτιά

Nίκη που της επιτρέπει να βλέπει ακόμα και την πρωτιά με δικές της νίκες, αλλά και συνδυασμό αποτελεσμάτων στις εναπομείνοντες δυο αγωνιστικές πριν το τέλος της ρέγκιουλαρ – σίζον πέτυχε η Ανόρθωση το Σάββατο. Στο εξ αναβολής ντέρμπι της 10ης αγωνιστικής κέρδισε μετά από φοβερό αγώνα την Robo Μarkets ΑΕΛ με 0-3 σετ.

Η «Μεγάλη Κυρία» με 30 βαθμούς υποσκέλισε άν και ισοβαθμεί με την Τεχνοοικία ΑΕΚ στους 30 βαθμούς τρεις πίσω από τον πρωτοπόρο Απόλλωνα.

Μετά από ένα ωραίο αγώνα που κράτησε το ενδιαφέρον του σε υψηλά επίπεδα η Ανόρθωση κατάφερε να επιβληθεί 20-25 σε 27 λεπτά και να πάρει το προβάδισμα μέσα στο «Νίκος Σολωμονίδης».

Πραγματική μάχη έγινε στο δεύτερο σετ με τις δυο ομάδες να δίνουν πραγματική μάχη και να προσφέρουν φοβερό θέαμα αλλά η Ανόρθωση είχε λύσεις στα τελευταία στάδια και κατόρθωσε να κερδίσει 23-25 εξασφαλίζοντας σοβαρό προβάδισμα 0-2 σετ.

Το τρίτο σετ ήταν εντυπωσιακό με τις δυο ομάδες να προσφέρουν απίστευτο θέαμα με συνεχείς εναλλαγές στο σκορ και κάθε μπαλιά να διεκδικείται. Η Ανόρθωση φάνηκε πιο ψύχραιμη και πήρε το σετ με 26-28 κατακτώντας τη σπουδαία νίκη με 0-3 από κάθε άποψη.

ROBO MARKETS ΑΕΛ – ΑΝΟΡΘΩΣΗ 0-3 (20-25, 23-25, 26-28)

ROBO MARKETS ΑΕΛ (ΣΠ. ΠΡΩΤΟΨΑΛΤΗΣ): Κωνσταντινίδου, Κχαταρασβίλι, Βόρονο, Σίμαν, Παύλου,Σπύρου – Λίμπερο: Κυπριανού.

ΑΝΟΡΘΩΣΗ (ΑΛ. ΜΠΟΣΚΟΒΙΤΣ): Μπρατούνχινα, Σταυρινίδου, Πατσέκο,Καετάνο, Ιωάννου, Κορντούν – Λίμπερο: Δαϋίδ.