Home Άντρες Δύσκολη αλλά σημαντική επικράτηση
Άντρες

Δύσκολη αλλά σημαντική επικράτηση

vsApoel

Δυσκολεύτηκε αλλά τα κατάφερε τελικά η αντρική πετοσφαιρική μας ομάδα, απέναντι στον ΑΠΟΕΛ, μέσα στη Λευκωσία.

Παρόλο που η ομάδα του Μάριου Κοντού προηγήθηκε αρκετά άνετα στο παιχνίδι με 0-1 σετ (16-25), εντούτοις το ΑΠΟΕΛ κατόρθωσε να ανατρέψει τα εις βάρος του δεδομένα. Αφού ισοφάρισε παίρνοντας το δεύτερο σετ με 30-28, πήρε προβάδισμα με 25-22 στο τρίτο.

Η συνέχεια ωστόσο ανήκε στη Μεγάλη Κυρία, η οποία στο τέταρτο και καθοριστικό σετ «επέστρεψε» στο παιχνίδι, κατακτώντας το με 22-25. Μπαίνοντας με φόρα και ψυχολογία στο τάι-μπρέικ, οι πετοσφαιριστές μας το πήραν με 11-15 και την πολύ σημαντική νίκη με 2-3 σετ.

Με τη νίκη της, η Ανόρθωση ανέβηκε στους 8 βαθμούς και διατηρείται στην τετράδα, πίσω από τον Παφιακό που έχει 12 και έχασε απόψε μέσα στην Πάφο από την Ομόνοια με 0-3 σετ. Ακολουθεί η Νέα Σαλαμίνα με 6 και αγώνα λιγότερο.