Home Άντρες Δεύτερη νίκη και πρόκριση στους «4»
Άντρες

Δεύτερη νίκη και πρόκριση στους «4»

vspafiakos

Με δεύτερη νίκη, μέσα στην Πάφο αυτή τη φορά, πήρε πανηγυρικά την πρόκριση στους τέσσερις του κυπέλλου Κύπρου η αντρική πετοσφαιρική μας ομάδα. Απέναντι στον μαχητικό Παφιακό, οι πετοσφαιριστές του Μάριου Κοντού επέδειξαν πάθος και σοβαρότητα, κερδίζοντας το παιχνίδι καθαρά με 0-3 σετ περνώντας στα ημιτελικά του θεσμού.

Παρότι ο Παφιακός μπήκε δυνατά στο παιχνίδι, ήταν η ομάδα μας αυτή που ψυχραιμότερη κατέκτησε το πρώτο σετ με 24-26, παίρνοντας ψυχολογικό ντοπάρισμα ενόψει της συνέχειας. Την αντεπίθεση των γηπεδούχων στο δεύτερο σετ κατάφερε και πάλι να ανακόψει η Ανόρθωσις, κερδίζοντας και το δεύτερο σετ με 20-25. Σε ένα τρίτο σετ γεμάτο ένταση και μια διακοπή, η Μεγάλη Κυρία παρότι βρέθηκε με διαφορά πίσω στο σκορ, εντούτοις κατάφερε να ανακάμψει και να το πάρει με 22-25, καθαρίζοντας το παιχνίδι με 0-3 σετ.

Πλέον, οι πετοσφαιριστές μας βλέπουν τον επόμενο αντίπαλο, ο οποίος είναι το ΑΠΟΕΛ που απέκλεισε με δύο νίκες την Αναγέννηση Δερύνειας. Ο πρώτος αγώνας θα διεξαχθεί στη Λευκωσία την ερχόμενη Παρασκευή, 3 Απριλίου, ενώ ο επαναληπτικός είναι ορισμένος για τη Μεγάλη Δευτέρα, 6 του Απρίλη.