Home Γυναίκες Δεν τα κατάφεραν οι κοπέλες
Γυναίκες

Δεν τα κατάφεραν οι κοπέλες

Womens Anorthosis - Ael 07Όνειρο έμεινε για φέτος ο τίτλος του πρωταθλήματος στην πετόσφαιρα γυναικών. Μετά και την τρίτη ήττα από τον Απόλλωνα, η απόσταση από την κορυφή εκτοξεύθηκε στους 7 βαθμούς, και χρειάζεται κάτι περισσότερο από θαύμα για να αλλάξουν τα δεδομένα στις  4 αγωνιστικές που απομένουν.

Στο ψεσινό παιχνίδι, η παρουσία της ομάδας μας ήταν σαφώς καλύτερη από τις προηγούμενες με τον Απόλλωνα, αλλά δεν ήταν ικανή να μας δώσει την νίκη. Πολλά τα λάθη και από τις δύο ομάδες, δυνατά μπλοκ και σετ που κρίθηκαν στις λεπτομέρειες. Στον τομέα της ψυχολογίας φάνηκε να υπερτερούν οι Λεμεσιανές, αφού είχαν και την υποστήριξη του κόσμου τους, ενώ ενισχύθηκαν και με ξένη πασαδόρο.

Το πρώτο σετ τελειωσε στο 25-21 για τον Απόλλωνα, η Ανόρθωση ισοφάρισε σε 1-1 με 21-25, ενώ στο τρίτο και όπως φάνηκε καθοριστικό σετ, η ομάδα μας δεν κατάφερε να κρατήσει την διαφορά που έχτισε μέχρι το 12-17, χάνοντας το τελικά με 25-21. Το τέταρτο σετ πήγαινε πόντο-πόντο μέχρι το τέλος, όπου πιο ψύχραιμες οι αντίπαλες, πήραν το σετ με 25-22 και το παιχνίδι με 3-1 σετ.

Την επόμενη Τρίτη, η Ανόρθωση υποδέχεται την ΑΕΛ στο ΑΤΙ, ενώ ο Απόλλωνας αντιμετωπίζει στο “Κίτιον” την ΑΕΚ.