Home Γυναίκες Άνετη επικράτηση
Γυναίκες

Άνετη επικράτηση

women vsENAgAth 2014-15

Αναλλοίωτη παρέμεινε η κατάσταση στην κορυφή της βαθμολογίας του παγκυπρίου πρωταθλήματος πετόσφαιρας γυναικών, αφού οι πρωτοπόροι προχώρησαν με νίκες στους αποψινούς αγώνες.

Η ομάδα μας, αντιμετωπίζοντας εντός έδρας την Ένωση Νέων Αγίου Αθανασίου, δεν συνάντησε ιδιαίτερες δυσκολίες. Παρότι βρέθηκε αρχικά πίσω στο σκορ, πήρε πολύ εύκολα το πρώτο σετ με 25-9 και έθεσε τις βάσεις για επικράτηση. Στο δεύτερο σετ ξεκίνησε με παρόμοιο τρόπο όπως στο πρώτο και παρά τις νεαρότερες αθλήτριες που αγωνίστηκαν, το κατέκτησε άνετα με 25-14. Μοναδικό σετ στο οποίο οι φιλοξενούμενες προέβαλαν αντίσταση ήταν το τρίτο, με τη Μεγάλη Κυρία ωστόσο να το κατακτά με 25-18 για το 3-0.

Με την ολοκλήρωση της 8ης αγωνιστικής, η Ανόρθωσις παραμένει στην τρίτη θέση, με 21 βαθμούς. 24 έχει η ΑΕΚ και 27 ο Απόλλωνας.

Την ερχόμενη βδομάδα ταξιδεύουμε στη Λεμεσό, αντιμετωπίζοντας την ΑΕΛ που μας ακολουθεί στη βαθμολογία, με τη νίκη να είναι απαραίτητη για να παραμείνουμε  στην τροχιά των πρώτων δύο θέσεων.